Prenumerera

Logga in

Nyheter

Katy Perry tillbaka på jorden efter rymdresa

Sex kvinnor i blått innan rymdresa.

Sex kvinnor inklusive artisten Katy Perry och tv-personligheten Gayle King har landat på jorden igen efter en elva minuter lång rymdfärd. Det är första gången sedan 1963 som kvinnor varit i rymden utan en man.

– Jag kan inte rekommendera den här erfarenheten starkt nog, sade Katy Perry som också kysste marken när hon klev ur kapseln efter rymdfärden var klar. På frågan om hon kommer att skriva en låt om rymdresan svarade hon ett rungande ja:

– Helt klart, 100 procent.

Artisten Perry, tv-personligheten Gayle King och den tidigare raketforskaren Aisha Bowe fanns med när en sex kvinnor stark grupp deltog i en rymdresa på måndagen. Resan var elva minuter lång och skedde med Jeff Bezos Blue Origin-raket. Med på rymdresan fanns också författaren Lauren Sanchez, medborgarrättsaktivisten Amanda Nguyen, och filmaren Kerianne Flynn, rapporterar Sky News.

Det är första gången på över 60 år som en kvinna är i rymden utan en man. 1963 gjorde den då sovjetiska ingenjören Valentina Teresjkova en soloresa till rymden, och blev då första kvinnan i rymden. Under måndagens rymdresa beräknades rymdfararna vara i tyngdlöshet i ungefär fyra minuter. Klockan 15.44 landade rymdkapseln och de sex kvinnorna på jorden igen.   

– Jag har egentligen inga ord. Jorden såg bara så tyst ut, sade Sanchez efteråt. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV