Prenumerera

Logga in

Nyheter

Palestinska fotografen Fatma Hassona dödad i israelisk attack

Fatma Hassona.

Fotojournalisten Fatma Hassona som har dokumenterat kriget som har krävt fler än 52 000 palestiniers liv i Gaza, dödades i förra veckan i en israelisk attack. I samma attack dödades också nio familjemedlemmar, varav fem syskon.

I tisdags i förra veckan blev det känt att dokumentärfilmen Put Your Soul on Your Hand and Walk – som till stor del bygger på intervjuer med Fatma Raed Hassuna – hade valts ut att visas i samband med filmfestivalen i Cannes. Dagen efter dödades Fatma Hassona med sex av sina syskon i en israelisk attack i al-Touffah i Gaza City. Hennes pappa skadades allvarligt, och mamman lindrigt, men hon har svårt att ta in den katastrof som ödelade stora delar av familjen tidigt på onsdagen i förra veckan. 

– Hennes mamma skadades lindrigt men är nu i chock och tänker och talar bara om Fatma, säger hennes kusin Salma al-Suwairki till Middle East Eye

– Fatma drömde om att resa och att se världen, fortsätter Salma al-Suwairki.

– Nyheten att hon blivit martyr var en stor chock för alla. Vi är väldigt sorgsna över henne för Fatma förtjänade att leva ett gott liv, och förtjänade inte det här slutet, säger Salma al-Suwairki.

Förlorade elva släktingar 2024

Den 13 januari 2024 dödades elva av hennes släktingar i ett israeliskt anfall, något som drabbade henne hårt. Hon förklarar i en filmad intervju med Middle East Eye, som de delade på nytt i förra veckan på X, tidigare Twitter. Hon hade varit förberedd på att en eller kanske två ur släkten kunde dödas. Men inte elva på en och samma gång. 

– Jag kan fortfarande inte förstå det, för vi fick inte ta farväl, säger hon.

Nu har alltså ytterligare en stor del av en familj från hennes släkt dödats, och i och med Fatima Hassounas död har ytterligare en journalist i Gaza dödats. Enligt Kommittén för att skydda journalister (CPJ) har minst 176 journalister och mediearbetare dödats i Gaza sedan den 7 oktober 2023. Kommittén har talad med hennes bror Jihad Hossana som hade talat med henne omkring en timme innan hon och hennes syskon dödades.

– Hon skulle gifta sig om bara en vecka, lägger han till.

Kommittén har bett den israeliska armén om en kommentar, men inte fått något svar.

Enligt Al Jazeera överstiger siffran av dödade palestinska journalister nu 200, och i början av april brändes en palestinsk journalist till döds när Israel attackerade det presstält där de befann sig vid Nasser-sjukhuset i Khan Younis i södra Gaza. 

Kameran som vapen och skydd

För Fatma Hassona var kameran både hennes sköld och hennes vapen och hon hoppades att bilderna skulle bära och bevara berättelserna från Gaza. 

– Jag anser att bilden och min kamera är mitt vapen, säger hon i Middle East Eyes intervju med henne, och berättar hur hon har visat sina vänner att istället för att ladda kameran med kulor gör hon det med sitt minneskort. 

– Det förändrar världen och skyddar mig. Det visar världen vad som händer med mig och vad som händer med andra, säger hon och förklarar att hon är lyckligast när hon fotar för att hon känner att hon kan åstadkomma något, att hon ser till att berättelserna från Gaza och från hennes egen familj bevaras och sprids till omvärlden. En omvärld som hon samtidigt uttrycker ambivalens inför:

– Det handlar inte om världen ser det egentligen, det som betyder något är vad jag gör och hur långvarig effekten av det jag gör blir. Kommer mitt arbete att leva? Jag strävar efter att göra mina bilder eviga. Och mitt budskap till världen är att om de har lämnat oss i sticket så är vi kapabla att stå på egna ben, utan dem. 

”Fångade det andra var rädda att bevittna”

Fatma Hassona publicerade bilder på sitt Instagramkonto och hennes vänner och kollegor beskriver henne som mer än en fotojournalist. Med sin kamera dokumenterade hon arton månader av Israels brutala krigföring – som inleddes efter Hamas attack den 7 oktober 2023 – och som sedan mer än ett år tillbaka har anklagats för att utgöra ett folkmord mot Gazas befolkning av flera människorättsorganisationer och länder.

Förstörda hem, människor i sorg, barn med hopp och förtvivlan i sina ansikten, allt fångade hon. En av hennes närmsta vänner, Asma Abo, förklarar att Fatma Hassona aldrig väntade på att nyheterna skulle komma till henne, utan istället skyndade till dem:

– Även under de tyngsta bombanfallen brukade Fatma gå ut tidigt på morgonen med kameran i handen, fast besluten att fånga det som andra var för rädda för att bevittna, säger Asmo Abo till The New Arab.  

Hon förklarar att Fatma Hassona skapade känslomässiga band till alla människor hon fotade, 

– Hon talade till kvinnor som om de var hennes mödrar och behandlade varje barn som sitt eget. Hennes empati var inte performativ, den var verklig, säger Asma Abo.

Dokumentärfilmen som handlar om Gaza och Fatima Hassouna ska visas i Cannes i maj på ett sidoarrangemang som organisationens för oberoende franska biografer, l’ACID, organiserar. Bland hundratals filmer blev den iransk-franska dokumentären Put Your Soul on Your Hand and Walk utvald att visas som en av nio filmer. I beskrivningen av filmen skriver regissören Sepideh Farsi att Fatma Hassona ”har blivit mina ögon i Gaza, och jag, hennes förbindelse med världen utanför.”.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV