Prenumerera

Logga in

Nyheter

Engelska fotbollsspelaren Jess Carter säger ifrån mot rasism

Jess Carter.

Den engelska landslagsspelaren Jess Carter har meddelat att hon kommer att ta en paus från sociala medier efter att ha utsatts för rasism. Detta för att ”skydda mig själv för att försöka behålla mitt fokus på att hjälpa laget på alla sätt jag kan”, rapporterar Sky News.

Hon skriver på Instagram att hon sedan EM-turneringen drog igång har utsatts för rasistiska kränkningar: ”Även om jag anser att alla supportrar har rätt till sina åsikter om utförande och resultat, anser jag inte att det är ok att rikta in sig på någons utseende eller ras.”, skriver hon och fortsätter. ”Förhoppningsvis kan jag genom att säga min mening få folk som skriver sådant kränkande budskap att tänka om så att andra inte behöver drabbas av det”.

”Vi har gjort historiska framsteg med Lionesseslaget som jag är så stolt över att vara en del av och min förhoppning är att jag genom att säga ifrån kan innebära en positiv förändring för alla”, skriver hon vidare.

Jess Carter har fått stöd av sina lagkamrater och från den engelska förbundskaptenen Sarina Wiegman, och det Engelska fotbollsförbundet (FA) säger att man ”samarbetar med polisen för att försäkra att de som ligger bakom detta hatbrott ställs till svars för det”, rapporterar BBC. 

Enligt den engelska försvararen Lucy Bronze, som också gick ut till svenska Smilla Holmbergs försvar efter hennes straffläggning, säger till BBC att laget har haft möten inför fotbolls-EM för att diskutera hur attacker på sociala medier har blivit ett allt större problem för damfotbollen.

– För henne att berätta om vad som hänt är så stärkande för spelare som Michelle [Agyemang] som spelar sin första turnering. Det ger folk mer styrka att hitta mod, stå upp och tala ut och att se att alla lagkamrater och landet står bakom [Carter], säger Bronze. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV