Prenumerera

Logga in

Nyheter

Akutmottagningen för våldtagna 20 år – vill nå fler utsatta

Skylt för Mottagning för våldtagna

Akutmottagningen för våldtagna som funnits på Södersjukhuset i Stockholm i 20 år satsar på att nå ut till fler personer som har utsatts. Det handlar såväl om personer med manligt personnummer som transpersoner och äldre människor. 

Det har gått 20 år sedan Akutmottagningen för våldtagna på Södersjukhuset i Stockholm öppnade. Då riktades mottagningen enbart till våldtagna kvinnor men i dagsläget tar de emot alla som har utsatts.

Det är den enda mottagningen som har öppet dygnet runt, och som erbjuder akut vård, uppföljning och krisstöd på plats. Den som har utsatts kan söka vård på mottagningen i upp till en månad efter att övergreppet har begåtts. 

Öppen för alla könsidentiteter

I dagsläget tar mottagningen emot omkring 850–900 patienter. De flesta är unga kvinnor i åldern 16–29 år, men sedan 2015 är mottagningen öppen för alla könsidentiteter. Detta känner dock inte alla till och mottagningen villl därför försöka nå fler utsatta. 

– Vi vill att alla som utsatts ska veta att de kan komma hit och få hjälp inom en månad efter övergreppet – oavsett könsidentitet eller ålder. Vi möter väldigt få patienter med manligt personnummer, transpersoner och äldre, trots att vi vet att de också utsätts för sexuella övergrepp, säger Victoria Strand, utbildningssamordnare vid Akutmottagningen för våldtagna, i ett pressmeddelande.

70 procent drabbas av frysreaktion

Akutmottagningen har inte bara erbjudit vård utan har också kunnat bidra till forskning kring våldtäkt och sexuella övergrepp. Mottagningen har kunnat visa att den så kallade frysreaktionen – att en person som utsätts för sexuella övergrepp drabbas av paralysering, och varken kan tala eller röra sig – inträffar i majoriteten av fallen. Hela 70 procent av den som utsätts för sexuella övergrepp uppger att den drabbats av en frysreaktion vid tillfället. Dessutom berättar alltfler som utsätts för sexuellt våld och som söker sig till Akutmottagningen för våldtagna att de utsätts för strypvåld i samband med övergreppet.

– Allt fler patienter berättar att de blivit utsatta för stryptag under övergreppet. I en ny studie ser vi att omkring 25 procent av våra patienter i åldersgruppen 16–29 år har utsatts för strypvåld i samband med en våldtäkt, säger Anna Möller, överläkare och forskare vid Akutmottagningen för våldtagna..


Akutmottagningen för våldtagna

Akutmottagningen för våldtagna på Södersjukhuset är den enda dygnet-runt-öppna mottagningen i Sverige för personer som har utsatts för sexuella övergrepp. På mottagningen erbjuds kostnadsfri och frivillig vård, både akut och uppföljande vård. På mottagningen finns team som består av läkare, sjuksköterskor, undersköterskor och samtalsbehandlare, och även psykosocialt stöd, forensisk omvårdnad, rättsmedicinsk undersökning, spårsäkring och stöd vid polisanmälan erbjuds.

Regionalt kunskapscentrum

Akutmottagningen för våldtagna är också ett regionalt kunskapscentrum som deltar i forskningsprojekt samt utbildar vårdpersonal i Region Stockholm, med syftet att stärka det akuta omhändertagandet och den långsiktiga vården för de som utsatts för sexuella övergrepp

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV