
Johanna Rytting Kaneryd som imponerade under fotbolls-EM under sommaren, och som till vardags spelar i Chelsea, har nominerats till prestigefyllda franska priset Ballon d’Or. Priset delas ut till världens bästa fotbollsspelare.
Johanna Rytting Kaneryd är den enda svenskan som har nominerats till priset i år, men på herrsidan har Viktor Gyökeres som spelar i Portugal för Sporting nominerats. Johanna Rytting Kaneryd har gjort fyra mål och fyra assist på 21 spelade matcher i Chelsea, rapporterar SVT Sport. Det är första gången en svensk damspelare är nominerad till priset sedan Fridolina Rolfö hamnade på plats fyra 2023.
Den engelska landslagsmålvakten Hannah Hampton är den enda målvakten som är nominerad till Ballon d’Or som delas ut av den franska tidningen France Fotball, som också har nominerat fem spelare till Kopa Trophy som delas ut till den bästa spelaren under 21 år.
Bland de nominerade återfinns en av de engelska avbytarna som var avgörande i att både slå ut Sverige i kvartsfinalen och att föra England till ett nytt EM-guld, Michelle Agyemang som till vardags spelar i Arsenal. Michelle Agyemang läser parallellt med sin fotbollskarriär företagsekonomi på King College London och har i intervjuer berättat att hon lyssnat på seminarier efter träningar och matcher under förberedelserna inför EM.
– Det är mycket jobb men du måste vara disciplinerad på samma sätt som du måste vara inom fotbollen, säger hon i en intervju med Sky News.
Hon gjorde debut i det engelska landslaget så sent som i april i år, och det var bara fyra år sedan hon var en bollflicka under en match som England spelade på Wembley, och hon har uttryckt tacksamhet för förbundskapten Sarina Wiegmans förtroende för henne. Sarina Wiegman är också en av fem tränare som nomineras till världens bästa tränare på damsidan.
Hela listan på nominerade till Ballon d’Or
Sandy Baltimore, Frankrike (Chelsea)
Barbra Banda, Zambia (Orlando Pride)
Aitana Bonmati, Spanien (Barcelona)
Lucy Bronze, England (Chelsea)
Klara Buhl, Tyskland, (Bayern München)
Mariona Caldentey, Spanien (Arsenal)
Sofia Cantore, Italien (Washington Spirit)
Steph Catley, Australien (Arsenal)
Temwa Chawinga, Malawi, (Kansas City Current)
Melchie Dumornay, Haiti (Lyon)
Emily Fox, USA (Arsenal)
Cristiana Girelli, Italien (Juventus)
Esther Gonzalez, Spanien (Gotham)
Caroline Graham Hansen, Norge (Barcelona)
Patri Guijarro, Spanien (Barcelona)
Amanda Gutierres, Brasilien (Palmeiras)
Hannah Hampton, England (Chelsea)
Pernille Harder, Danmark (Bayern München)
Lindsey Heaps, USA (Lyon)
Chloe Kelly, England (Arsenal)
Frida Maanum, Norge (Arsenal)
Marta, Brasilien (Orlando Pride)
Clara Mateo, Frankrike (Paris FC)
Ewa Pajor, Polen (Barcelona)
Claudia Pina, Spanien (Barcelona)
Alexia Putellas, Spanien (Barcelona)
Alessia Russo, England (Arsenal)
Johanna Rytting Kaneryd, Sverige (Chelsea)
Caroline Weir, Skottland (Real Madrid)
Leah Williamson, England (Arsenal)