
Den tidigare chefen för spansk fotboll Luis Rubiales dömdes på torsdagen för sexuellt övergrepp mot fotbollsspelaren Jenni Hermoso. Detta då han kysste henne utan samtycke under firandet av Spaniens VM-guld 2023. Han döms att betala över 10 000 euro i böter.
Luis Rubiales döms för sexuellt övergrepp, men frias för brottet tvång som han misstänktes för efter att Jenni Hermoso anklagade honom för att försöka pressa henne och hennes familj till att säga offentligt att hon hade samtyckt att bli kysst av honom. Något sådant samtycke fanns inte har Jenni Hermoso sagt både till media och i domstol.
Det var efter att Spanien vunnit VM-guld sommaren 2023 som Rubiales grabbade tag om hennes huvud och kysste henne i samband med firandet, inför tv-tittare i hela världen. Rubiales har hävdat att han hade Hermosos samtycke. Hermosos själv har sagt att Rubiales agerande ”smutsade ner en av de lyckligaste dagarna i mitt liv”, rapporterar BBC.
120 000 kronor i böter
Hermoso har också vittnat om att hennes bror fick påtryckningar av den tidigare förbundskaptenen Jorge Vilda att han skulle övertala systern att säga att kyssen hade skett med hennes samtycke. Om så inte skedde skulle det kunna riskera hennes framtida fotbollskarriär negativt, ska han enligt åklagarsidan ha sagt.
Åklagarsidan hade krävt att Luis Rubiales skulle dömas till fängelse i enlighet med den spanska samtyckeslagen som infördes 2023, som kriminaliserar alla sexuella handlingar som inte har samtycke. Han riskerade mellan ett till fyra års fängelse. Istället döms Rubiales till att betala böter om 10 800 euro, ungefär 120 000 kronor.
Protester mot sexism
Han avgick från jobbet som chef för Spaniens fotbollsförbund hösten 2023, efter att Internationella fotbollförbundet Fifa hade suspenderat honom. Många runt om i fotbollsvärlden ställde sig tydligt bakom Hermoso efter Rubiales agerande, och i Spanien ledde det till protester mot sexism inom fotbollsvärlden.
Såväl det spanska landslaget liksom det schweiziska och svenska tog tydlig ställning för Hermoso hösten 2023. Inför Spaniens matcher mot Schweiz och Sverige i september 2023 tog lagen gemensamma bilder på plan med budskapet ”Det är över. Vår kamp är den globala kampen”.