
Världens ledande organisation för folkmordsforskare, International Association of Genocide Scholars, anser att Israel begår folkmord i Gaza. Under de senaste arton månaderna har allt fler forskare och människorättsorganisationer larmat om samma sak. Israeliska ledare förnekar anklagelsen.
I en resolution som antogs av organisationen nyligen slår organsationen av folkmordsforskare fast att Israels krigföring och agerande i Gaza har nått den rättsliga definitionen av folkmord enligt artikel två i FN:s folkmordskonvention från 1948.
– Folk som är experter på folkmordsstudier kan se den här sitationen för vad den är, säger organisationens ordförande Melanie O’Brien till nyhetsbyrån The Associated Press.
Redan i juni i år slog hon fast att Israels agerande i Gaza, i enlighet med folkmordskonventionen och Romstadgarna i Internationella brottmålsdomstolen (ICC) utgjorde folkmord. Under söndagen röstade en stor majoritet för att anta resolutionen – BBC rapporterar att av organisationens 500 medlemmar deltog 28 procent i omröstningen, och av dessa röstade 86 procent ja till resolutionen.
Organisationen förklarar att andelen medlemmar som deltog i omröstningen faller inom det normala spannet vad gäller omröstningar kring resolutioner som är 25 procent till 34 procent. För att resolution ska antas måste minst två tredjedelar av de som röstar rösta för att anta resolutionen. I en uppdatering förklarar organisationen att man utsatts för en kampanj med spam och falska medlemsansökningar och därför har man tills vidare stängt möjligheten att bli medlem.

Generationer av palestinier har dödats
Resolutionen betonar att Israel i sin krigföring i Gaza sedan den ”fruktansvärda Hamasledda attacken” den 7 oktober 2023 – som utgör brott mot internationell rätt – har utfört ”systematiska och utbredda brott mot mänskligheten, krigsbrott och folkmord”. Organisationen listar bland annat attacker mot civila och civil infrastruktur som sjukhus och bostadshus, att Israel har dödat omkring 59 000 människor i Gaza och att uppskattningsvis 143 000 människor har skadats varav många lemlästats. I resolutionen fastslås också att konsekvenserna av att hela familjer, och flera generationer av palestinier, har dödats.
International Association of Genocide Scholars slår också fast att den israeliska regeringens agerande gentemot palestinierna har också inneburit tortyr, godtyckliga gripanden, reproduktivt våld, avsiktliga attacker mot sjukvårdspersonal, humanitära biståndsarbetare och journalister, samt ett medvetet berövande av mat, vatten, medicin och andra grundläggande behov för Gazas befolkning, liksom att nästan hela Gazas befolkning på 2,3 miljoner människor vid flera tillfällen har drivits på flykt och att 90 procent av områdets byggnader har demolerats.
Organisationen är långt ifrån den första att bedöma att det som sker i Gaza utgör folkmord mot palestinierna, och resolutionen lyfter också att många andra redan har gjort den bedömningen, och räknar bland annat upp Amnesty International, Human Rights Watch, B’Tselem och FN:s särskilda rapportör för de ockuperade palestinska territorierna, Francesca Albanese.

Varningar för folkmord kom redan 2023
Redan hösten 2023, det vill säga bara veckor efter Hamas blodiga attack i Israel som dödade över tusen personer, och Israels brutala svar, varnade sju av FN:s särskilda rapportörer, däribland Albanese, för att palestinierna kunde utsättas för folkmord av Israel. I början av november 2023 varnade de för att tiden för att stoppa ett folkmord höll på att ”rinna ut”. ”Vi är övertygade om att det palestinska folket står inför en allvarlig risk för folkmord. Tiden för handling är nu”, sade rapportörerna då.
Samma månad uppmanade den palestinska människorättsliga paraplyorganisationen The Palestinian Human Rights Organizations Council staten Palestina och det internationella samfundet att ingripa för att hindra Israel från att begå folkmord i Gaza. Man uppmanade också tredje part att gripa och åtala personer som antingen hade ”uppviglat till folkmord” eller som hade deltagit i ”folkmordshandlingar mot det palestinska folket”.
Sydafrikas anmälan till ICJ om folkmord
I slutet av 2023 lämnade Sydafrika in en stämningsansökan mot Israel i Internationella domstolen (ICJ) med det uttalade syftet att ”förhindra folkmord från att ske”. Sydafrika ansåg redan då att det fanns tecken på att Israel bröt mot sina åtaganden visavi FN:s folkmordskonvention, samt att Israel sedan den 7 oktober 2023 inte hade agerat för att ”åtala den direkta och offentliga anstiftan till folkmord”.
ICJ svarade på anmälan att åtminstone delar av Sydafrikas anklagelser om att Israel bröt mot folkmordskonventionen var troliga, att domstolen skulle utreda dessa, liksom att Israel omedelbart skulle vidta provisoriska åtgärder för att undvika folkmord.
Därefter har allt fler forskare och experter gått från att varna för folkmord till att genom utredningar och rapporter konstatera att det var sannolikt att Israel brutit mot folkmordskonventionen. Våren 2024 ansåg Albanese att Israel redan kunde ha brutit mot tre av fem skrivningar inom konventionen i rapporten Anatomy of a Genocide och att det fanns tecken på att Israels krigföring bland annat utgjorde av etnisk rensning i Gaza.

Amro: ”Vi vet att Israel utför folkmord i Gaza”
I slutet av 2024 publicerade både Amnesty International och Human Rights Watch egna rapporter som konstaterade att Israels agerande i Gaza är folkmord. I början av december kom Amnesty Internationals rapport ”You Feel Like You Are Subhuman”: Israel’s Genocide Against Palestinians in Gaza, och organisationens generalsekreterare Agnès Callamard uppmanade till omedelbart agerande från omvärlden:
– Våra förödande undersökningsresultat måste fungera som en väckarklocka för det internationella samfundet: Detta är folkmord. Det måste upphöra nu.
I samband med Amnesty Internationals rapportsläpp besökte också den palestinske människorättsaktivisten Issa Amro för att ta emot Right Livelihood-priset. I en intervju med Fempers Nyheter sade han att hur väst agerar på Israels agerande utgör ett lackmustest och att om man inte står upp för internationell rätt kommer den att falla.
– Vi vet att Israel utför folkmord i Gaza, och när man undersöker på plats i Gaza så kommer man att hitta ett folkmords alla beståndsdelar, sade han då.
B’Tselem: Vårt folkmord
Två veckor senare konstaterade Human Rights Watch att Israel hade begått folkmordshandlingar. I rapporten Israel’s Crime of Extermination, Acts of Genocide in Gaza fokuserar organisationen framför allt på att israeliska myndigheter avsiktligt hindrade palestiniers tillgång till tillräckligt vatten ”som krävs för överlevnad på Gazaremsan”.
I mitten av juli i år ställde ytterligare en tung röst sig bakom ståndpunkten att Israel begår folkmord i Gaza. Omer Bartov, en av världens mest erkända forskare om folkmord och professor i Förintelse- och folkmordsstudier vid Brown University skrev då att ”Israel begår folkmord mot det palestinska folket”. Han förklarar i texten i The New York Times att för honom som är uppvuxen i ett sionistiskt hem, som levde första halvan av sitt liv i Israel och som tjänstgjort i israeliska militären var det ”en smärtsam slutsats att dra”, och en som han undvek i det längsta. ”Men jag har undervisat i klasser om folkmord i ett kvarts sekel. Jag kan känna igen ett när jag ser det”.
Och i slutet av juli kom ytterligare en tung människorättsorganisation med sin rapport om folkmord i Gaza då israeliska B’Tselem publicerade rapporten Our Genocide – Vårt folkmord. I den slår organisationen fast att Israel har begått folkmord i Gaza i snart två år, och hänvisade bland annat till uttalanden från israeliska ministrar och andra politiska och militära ledare tillsammans med den israeliska arméns agerande i Gaza för att påvisa att hela den palestinska befolkningen har varit Israels måltavla.
Folkmord i Gaza
Redan i början av november 2023 varnade sju av FN:s särskilda rapportörer för en allvarlig risk att palestinierna skulle utsättas för folkmord. Deras rapport går att ta del av här.
Den palestinska paraplyorganisationen The Palestinian Human Rights Organizations Councils (PHROC) genomgång går att läsa här.
I början av december 2024 släppte Amnesty International rapporten ”You Feel Like You Are Subhuman”: Israel’s Genocide Against Palestinians in Gaza går att ladda ner här.
Den israeliska människorättsorganisationen B’Tselem publicerade i juli rapporten Our Genocide som går att läsa och ladda ner här.
Den internationella organisationen för folkmordsforskare International Association of Genocide Scholars resolutioner finns att ladda ner här inklusive den om läget i Gaza.